Grannungarna bygger koja i trädet, alla har kul utom Kurt och Kio.
De har supertråkigt! Så tråkigt att de måste hitta på något riktigt kul. 
Men vad ska de göra och var hittar de allt som är kul?

Vi får följa med på deras sökande men det visar sig att det inte är så lätt att ha kul. Antingen är det för svettigt eller för snurrigt, eller så måste man ha larviga kläder eller vara alldeles tyst.

Ormteaterns uppsättning av Kurt och Kio är baserad på Lisen Adbåges böcker. En föreställning om varför vi hela tiden måste ha kul? Kan man inte ha lite tråkigt ibland, är det verkligen så farligt?
Och kan det vara så att om man har lite tråkigt ibland så blir det kul när man hittar på något.

Föreställningen vänder sig till barn mellan 4 och 8 år. Efter föreställningen finns det möjlighet till en pedagogisk diskussion, där skådespelarna talar med barnen om frågorna som pjäsen berör. 

Nypremiär 5 augusti och spelas till 5 november.
Skolföreställningar kl 9:30 och kl 11:00 följande datum: 20, 21, 27, 28 september samt 4, 5, 11 och 12 oktober. 
Spelplats Teaterladan i Rudan.
Föreställningen 30 minuter.
Pris: 50 kr/elev, två pedagoger per grupp går gratis. Salongen rymmer 70 platser. Att boka hela salongen kostar 2 800 kr (40 kr/plats).

Vi har även möjlighet att komma ut till er skola och spela föreställningen!

För mer information och bokning kontakta josef.szabo@ormteatern.se tel 0707473432