Kommentarer från besökare!

”Just sett premiären av ”Det lilla torget”, på Ormteatern!! En sån HÄRLIG föreställning!!! Gå och se den!!”

”Den får ni bara inte missa!!”

”Tack snälla för en varm och rolig föreställning. Rekommenderar mina vänner att gå och se denna föreställning”

”Rekommenderas!” 

”Den här föreställningen MÅSTE ni se!!”

”En fantastisk föreställning om ni har möjlighet att gå så gör det”.

”Såg igår. Rolig , inslag av musik, bra spelat. Rekommenderar verkligen att uppleva teater på hemmaplan. Ormteatern vid Rudan. Gå och se den med ett par timmar när man har roligt”.

Skratt, skvaller och kärlekskaos på piazzan!

Följ med till en livlig venetiansk piazza där vardagen är allt annat än vanlig. Här möts grannar, rivaler och älskande i ett virrvarr av missförstånd, rykten och romantik – allt kryddat med dans, dramatik och en hel del oväntade vändningar.

Goldonis komediklassiker skrevs på 1700-talet, men den bubblar
fortfarande av liv, värme och igenkänning. Det här är en färgstark och fartfylld föreställning för hela familjen – med humor som håller än idag. När bröllopsklockorna ringer kan inget stoppa förvecklingarna… eller?

Denna 1700-tals Goldoni-komedi berättar om äktenskapskonst, skvaller och spel som livar upp den dagliga aktiviteten på en livlig men fattig venetiansk piazza där spel, dans och grannbråk härskar. Den högmodiga Gasparina fångar uppmärksamheten och intresset hos en attraktiv besökande greve. Zorzetto och Gnese är två år för unga för att gifta sig som deras mödrar desperat önskar. Lucietta litar inte på sin svartsjuka och stiliga fästman, Anzoletto, och alla tandlösa mammor planerar fullt upp för sina egna män. Bråk pågår genom denna galna historia om det lilla torget, tystas av en bröllopsfest och bryter ut igen när festligheterna närmar sig sitt slut.

Regissören Lennart R Svensson återvänder till Ormteatern efter de
bejublade föreställningarna Momo eller kampen om tiden och Glasblåsarns barn med ett komedi i två akter. Upplev skratt, eftertanke, och fantastiska kostymer i Teaterladan.

Du hittar oss i Rudans friluftsområde, 5 minuter från pendeltågsstationen i Handen.

Premiär lör 31/5 kl 18.00
sön 1/6 kl 16.00
tis 3/6 kl 19.00
tor 5/6 kl 19.00
sön 8/6 kl 16.00
tors 12/6 kl 19.00
fre 13/6 kl 19.00
lör 14/6 kl 18.00
sön 15/6 kl 16.00
tis 17/6 kl 19.00
ons 18/6 kl 19.00
tors 26/6 kl 19.00
fre 27/6 kl 19.00
Sista föreställningen lör 28/6 kl 18.00

I samarbeta med Haninge kommun, ABF Södertörn och Quality Hotel Winn Haninge.

I samband med ditt teaterbesök erbjuds du 10% rabatt på mat på restaurang Brasserie X i Quality Hotel Winn Haninge.
Rabatten erhålls mot uppvisande av dagsaktuell biljett, rabatten är personlig & kan endast användas på mat, ej i samband med andra erbjudanden.

Mer info och biljetter:
https://www.ormteatern.se/

Välkomna!

Bilder från repetitionerna

Vi ses!